  • RC1608F8063CS
RC1608F8063CS
advertisement
Manufacturer No:
RC1608F8063CS
HK JDW NO:
703-RC1608F8063CS
Description:
RC Series, Thick Film, 806kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RC1608F8063CS
    0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package
    0603
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    806kOhms
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Height
    230μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm