  • RC1608J100AS
RC1608J100AS
advertisement
Manufacturer No:
RC1608J100AS
Manufacturer:
Samsung Semiconductor
HK JDW NO:
700-RC1608J100AS
Package:
0603
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR Thick Film, 10Ohm, 5%,
Quantity:
In Stock : 17427
Step5Bar-code shipping tag
RC1608J100AS
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Rated Temperature
    70°C