  • RC1608J154CS
RC1608J154CS
advertisement
Manufacturer No:
RC1608J154CS
HK JDW NO:
703-RC1608J154CS
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 150kOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 28000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RC1608J154CS
    47 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    150kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm