  • RC2-16V101MF1#-T58
RC2-16V101MF1#-T58
advertisement
Manufacturer No:
RC2-16V101MF1#-T58
Manufacturer:
Elna America
HK JDW NO:
269-RC2-16V101MF1#-T58
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
RC2 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
RC2-16V101MF1#-T58
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RC2
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    120mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    144mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm