  • RC2012F1R2CS
RC2012F1R2CS
advertisement
Manufacturer No:
RC2012F1R2CS
HK JDW NO:
703-RC2012F1R2CS
Datasheet:
RC2012F1R2CS
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.2Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RC2012F1R2CS
    47 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RC
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    1.2Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm