  • RC2012F5231CS
RC2012F5231CS
advertisement
Manufacturer No:
RC2012F5231CS
HK JDW NO:
703-RC2012F5231CS
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 5.23kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RC2012F5231CS
    47 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RC
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    5.23kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.66mm