  • RC2512JK-7W10RL
RC2512JK-7W10RL
advertisement
Manufacturer No:
RC2512JK-7W10RL
HK JDW NO:
898-RC2512JK-7W10RL
Package:
Datasheet:
RC2512JK-7W10RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 10Ohm, 5%,
Quantity:
In Stock : 139
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RC2512JK-7W10RL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    2W
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Depth
    3.1mm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Case Code (Metric)
    6432
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Case Code (Imperial)
    2512
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    550μm
  • Length
    6.35mm
  • Width
    3.1mm