  • RC3216F4R53CS
RC3216F4R53CS
advertisement
Manufacturer No:
RC3216F4R53CS
Manufacturer:
Samsung Semiconductor
HK JDW NO:
700-RC3216F4R53CS
Package:
1206
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 4.53Ohm, 1%,
Quantity:
In Stock : 4745
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RC3216F4R53CS
  • Package / Case
    1206
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    4.53Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C