  • RC55Y-332RBI
RC55Y-332RBI
advertisement
Manufacturer No:
RC55Y-332RBI
Manufacturer:
TT Electronics/Welwyn
HK JDW NO:
850-RC55Y-332RBI
Package:
Axial
Datasheet:
RC55Y-332RBI
Description:
332Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 179
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RC55Y-332RBI
  • Package / Case
    Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    RC
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.098Diax0.283L 2.50mmx7.20mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    ±15ppm/°C
  • Resistance
    332Ohms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    350V
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Diameter
    2.5mm
  • Length
    7.2mm