  • RC55Y-8K25BI
RC55Y-8K25BI
advertisement
Manufacturer No:
RC55Y-8K25BI
Manufacturer:
Welwyn
HK JDW NO:
14302-RC55Y-8K25BI
Package:
Conformal
Datasheet:
RC55Y-8K25BI
Description:
FIXED RESISTOR, 8.25kOhm, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 541
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RC55Y-8K25BI
  • Package / Case
    Conformal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15 ppm/°C
  • Resistance
    8.25kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - hot dipped
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Metal Film
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Diameter
    2.5mm
  • Length
    7.2mm