  • RCH50S10R00JS06
RCH50S10R00JS06
advertisement
Manufacturer No:
RCH50S10R00JS06
HK JDW NO:
875-RCH50S10R00JS06
Package:
Radial, Rectangular Case
Datasheet:
RCH50S10R00JS06
Description:
Planar Resistors 50W 10ohm 5%
Step5Bar-code shipping tag
RCH50S10R00JS06
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Rectangular Case
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    RCH
  • Size / Dimension
    1.882Lx1.157W 47.80mmx29.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Non-Inductive
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Lug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    1.285kV
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    5.5W
  • Voltage - Rated DC
    1.285kV
  • Max Power Dissipation
    50W
  • Depth
    29.4mm
  • Construction
    Insulated Case
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Lead Length
    6mm
  • Lead Spacing
    30.5mm
  • Insulation Resistance
    1 TΩ
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Aluminum Oxide
  • Height
    9.2964mm
  • Height Seated (Max)
    0.602 15.30mm