  • RCI002A120V
RCI002A120V
advertisement
Manufacturer No:
RCI002A120V
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-RCI002A120V
Package:
Datasheet:
RCI002A120V
Description:
Quantity:
In Stock : 51
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCI002A120V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mounting Type
    Socketable
  • Operating Temperature
    -40°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RCI
  • Feature
    Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination Style
    Plug In, 8 Pin (Octal)
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.65kOhm
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 250VDC -Max
  • Coil Current
    72.7mA
  • Must Operate Voltage
    96VAC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Must Release Voltage
    36VAC