  • RCL06123K16FKEA
RCL06123K16FKEA
advertisement
Manufacturer No:
RCL06123K16FKEA
HK JDW NO:
873-RCL06123K16FKEA
Datasheet:
RCL06123K16FKEA
Description:
RCL Series, Thick Film, 3.16kOhms, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RCL06123K16FKEA
    Wide 1206 (3216 Metric), 0612
  • Supplier Device Package
    0612
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    3.16kOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Case Code (Metric)
    1632
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • Length
    1.6002mm
  • Width
    3.2mm