  • RCS0603J100CS
RCS0603J100CS
advertisement
Manufacturer No:
RCS0603J100CS
HK JDW NO:
703-RCS0603J100CS
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Description:
RCS Series, Thick Film, 10Ohms, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
RCS0603J100CS
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Supplier Device Package
    0201
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    RCS
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Anti-Sulfur, Moisture Resistant
    2
  • Termination
    Wraparound
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    10Ohms
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Power Rating
    50mW
  • Height Seated (Max)
    0.010 0.25mm