  • RCT-1800-400
RCT-1800-400
advertisement
Manufacturer No:
RCT-1800-400
HK JDW NO:
22-RCT-1800-400
Datasheet:
RCT-1800-400
Purchasing and Inquiry
RCT-1800-400 Overview
Current sensors are housed in Module packages to ensure their safety.
RCT-1800-400 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -20°C~105°C
1 Channels
Mounting Type: Chassis Mount
Supply Voltage: 12V~30V
Sensing Current: 400A
Module Package
RCT-1800-400 Applications
There are a lot of Aim Dynamics RCT-1800-400 Current Sensors applications.
  • Mobile applications
  • Overcurrent protection
  • Battery chargers and systems
  • Static converters for for DC motor drives
  • Frequency, Voltage, and Solar Inverters
  • AC variable speed drives
  • OEM Current Sensing
  • Power supply management
  • Inverter and H-bridge current measurements
  • Monitor Motor Operation
Step5Bar-code shipping tag
RCT-1800-400
  • Operating Temperature
    -20°C~105°C
  • Voltage - Supply
    12V~30V
  • Accuracy
    ±0.5%
  • Current - Sensing
    400A