  • RCWE0603R390JKEA
RCWE0603R390JKEA
advertisement
Manufacturer No:
RCWE0603R390JKEA
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RCWE0603R390JKEA
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RCWE0603R390JKEA
Description:
RCWE Series, Thick Film, 390mOhms, 0.2W 1/5W, ±5%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCWE0603R390JKEA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package
    0603
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RCWE
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    390mOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm
  • Length
    1.6002mm