  • RCWE0805R301DKEA
RCWE0805R301DKEA
advertisement
Manufacturer No:
RCWE0805R301DKEA
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RCWE0805R301DKEA
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RCWE0805R301DKEA
Description:
RCWE Series, Thick Film, 301mOhms, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCWE0805R301DKEA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package
    0805
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RCWE
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.051W 2.00mmx1.30mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    301mOhms
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm