  • RD7127-36-1M0
RD7127-36-1M0
advertisement
Manufacturer No:
RD7127-36-1M0
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-RD7127-36-1M0
Package:
Horizontal, 4 PC Pin
Datasheet:
RD7127-36-1M0
Description:
Common Mode Chokes Dual 1mH 1kHz 36A Thru-Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RD7127-36-1M0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Horizontal, 4 PC Pin
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE LEAD
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~110°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    RD
  • Size / Dimension
    2.756Lx2.756W 70.00mmx70.00mm
  • Tolerance
    50%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    850V
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    2
  • Depth
    70.5mm
  • Current Rating
    36A
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Lead Diameter
    2.7 mm
  • Inductance
    1 mH
  • Test Frequency
    1kHz
  • Element Configuration
    Dual
  • Max DC Current
    36A
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Pin
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Filter Type
    Power Line
  • DC Current
    36A
  • Number of Lines
    2
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    3.3mOhm Typ
  • Current Rating (Max)
    36A Typ
  • Inductance @ Frequency
    1mH @ 1kHz
  • Diameter
    70mm
  • Height
    40mm