  • RD8127-16-12M0
RD8127-16-12M0
advertisement
Manufacturer No:
RD8127-16-12M0
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-RD8127-16-12M0
Package:
Horizontal, 4 PC Pin
Datasheet:
RD8127-16-12M0
Description:
Common Mode Filters / Chokes CHOKE 16A 12mH/path CURRENT-COMPENSATED
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RD8127-16-12M0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole, Wire
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Horizontal, 4 PC Pin
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE LEAD
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~110°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Series
    RD
  • Size / Dimension
    3.150Lx3.150W 80.00mmx80.00mm
  • Tolerance
    50%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    850V
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    2
  • Depth
    80.5mm
  • Current Rating
    16A
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Lead Diameter
    2 mm
  • Inductance
    12 mH
  • Test Frequency
    1kHz
  • Element Configuration
    Dual
  • Current
    16A
  • Max DC Current
    16A
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Filter Type
    Power Line
  • DC Current
    16A
  • Number of Lines
    2
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    20.05mOhm Typ
  • Current Rating (Max)
    16A Typ
  • Inductance @ Frequency
    12mH @ 1kHz
  • Diameter
    80mm
  • Height
    50mm