  • REG1117-3.3/2K5
REG1117-3.3/2K5
advertisement
Manufacturer No:
REG1117-3.3/2K5
Manufacturer:
Burr Brown
HK JDW NO:
6303-REG1117-3.3/2K5
Package:
Datasheet:
REG1117-3.3/2K5
Description:
PMIC
Quantity:
In Stock : 1770
Step5Bar-code shipping tag
REG1117-3.3/2K5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    4
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Current - Output
    800mA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Max)
    10V
  • Dropout Voltage
    1.1V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.2V
  • Output Voltage1-Max
    3.36V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Voltage Tolerance-Max
    1.8%
  • Operating Temperature TJ-Max
    125°C
  • Input Voltage Absolute-Max
    15V
  • Adjustability
    FIXED
  • Load Regulation-Max(%)
    0.012%
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.007%