  • REG1117F-3.3/500
REG1117F-3.3/500
advertisement
Manufacturer No:
REG1117F-3.3/500
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-REG1117F-3.3/500
Package:
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
Description:
Fixed 2.54mm REG1117 PMIC 4 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity:
In Stock : 195
Step5Bar-code shipping tag
REG1117F-3.3/500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Output Current
    800mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    4mA
  • Accuracy
    1 %
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    3.8V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 800mA
  • PSRR
    62dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.1V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.1V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    1%
  • Input Bias Current
    4mA
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.18mm
  • Width
    8.41mm
  • Thickness
    4.44mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    REG1117
  • Pin Count
    4
  • Number of Outputs
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Output Voltage
    3.3V