  • REG113EA-2.5/250
REG113EA-2.5/250
advertisement
Manufacturer No:
REG113EA-2.5/250
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-REG113EA-2.5/250
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.65mm REG113 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 170
Step5Bar-code shipping tag
REG113EA-2.5/250
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    NMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    REG113
  • Pin Count
    8
  • Current - Supply (Max)
    1mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    400mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    400μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.5 %
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.8V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    500μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.41V @ 400mA
  • PSRR
    65dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.25V
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.3%
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Thickness
    970μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C