  • REG113EA-2.5/2K5G4
REG113EA-2.5/2K5G4
advertisement
Manufacturer No:
REG113EA-2.5/2K5G4
HK JDW NO:
815-REG113EA-2.5/2K5G4
Package:
VSSOP
Datasheet:
Description:
Fixed 0.65mm PMIC 8 VSSOP
Quantity:
In Stock : 11362
Step5Bar-code shipping tag
REG113EA-2.5/2K5G4
  • Package / Case
    VSSOP
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    NMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    0.65mm
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    400mA
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    400mA
  • Quiescent Current
    400μA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Min Input Voltage
    1.8V
  • Max Input Voltage
    10V
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.25V
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.3%
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Load Regulation-Max(%)
    0.075%
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.075%
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm