  • REG711EA-2.5/250
REG711EA-2.5/250
advertisement
Manufacturer No:
REG711EA-2.5/250
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-REG711EA-2.5/250
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 8-Pin REG711 DC DC Voltage Regulator SWITCHED CAPACITOR REGULATOR 1 Outputs Tape & Reel (TR) 50mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 1713
Step5Bar-code shipping tag
REG711EA-2.5/250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    25.996513mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    1MHz
  • Base Part Number
    REG711
  • Function
    Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    50mA
  • Input Voltage-Nom
    2V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.8V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    50mA
  • Quiescent Current
    60μA
  • Max Output Voltage
    2.62V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Topology
    Charge Pump
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    2.38V
  • Switcher Configuration
    DOUBLER INVERTER
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm