  • RER101-36/12/12P
RER101-36/12/12P
advertisement
Manufacturer No:
RER101-36/12/12P
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-RER101-36/12/12P
Package:
Radial
Datasheet:
RER101-36/12/12P
Description:
FAN IMP MTRZD 101X52MM 12VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RER101-36/12/12P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    Radial
  • Weight
    0.56lb 254.01g
  • Material - Frame
    Polyamide (PA), Nylon, Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
  • Series
    RER101
  • Size / Dimension
    Round - 101mm Dia
  • Feature
    PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Power (Watts)
    13.5W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Power Rating
    13.5W
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Max Power Dissipation
    13.5W
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    90.0 CFM (2.52m3/min)
  • Noise
    69.0 dB(A)
  • Voltage Range
    11V~13VDC
  • Diameter
    101mm
  • Height
    52mm
  • Width
    52.00mm