  • RER190-39/14/2TDMO
RER190-39/14/2TDMO
advertisement
Manufacturer No:
RER190-39/14/2TDMO
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-RER190-39/14/2TDMO
Package:
505
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RER190-39/14/2TDMO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    505
  • Weight
    1.98lbs 900g
  • Material - Blade
    Plastic, Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    -4~149°F -20°C~65°C
  • Series
    RER190TD, S-Force
  • Size / Dimension
    Round - 190mm Dia
  • Feature
    PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Power Rating
    110W
  • Lifetime @ Temp
    52500 Hrs @ 40°C
  • RPM
    3900 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    506.0 CFM (14.17m3/min)
  • Voltage Range
    16V~36VDC
  • Diameter
    190mm
  • Height
    69mm