  • RER225-55/18/2TDMO
RER225-55/18/2TDMO
advertisement
Manufacturer No:
RER225-55/18/2TDMO
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-RER225-55/18/2TDMO
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RER225-55/18/2TDMO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Weight
    2.4lbs 1.1kg
  • Material - Blade
    Plastic, Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    -4~131°F -20°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RER225TD, S-Force
  • Size / Dimension
    Round - 225mm Dia
  • Feature
    PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Power Rating
    120W
  • Lifetime @ Temp
    55000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    2800 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    11.9 CFM (0.333m3/min)
  • Voltage Range
    36V~72VDC
  • Diameter
    225mm
  • Height
    39mm