  • RER55F4990PC02
RER55F4990PC02
advertisement
Manufacturer No:
RER55F4990PC02
HK JDW NO:
873-RER55F4990PC02
Datasheet:
RER55F4990PC02
Description:
FIXED RESISTOR 499Ohm, ±1%, 30W
Step5Bar-code shipping tag
RER55F4990PC02
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.968Lx1.140W 49.99mmx28.96mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    499Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    RATED POWER USING HEAT SINK: 30W
  • HTS Code
  • Power Rating
    30W
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    MIL-PRF-39009
  • Rated Power Dissipation (P)
    10W
  • Working Voltage
    70.6399V
  • Failure Rate
    P (0.1%)
  • Height
    15.875mm
  • Height Seated (Max)
    0.625 15.87mm