  • RFC20-5R0K-RC
RFC20-5R0K-RC
advertisement
Manufacturer No:
RFC20-5R0K-RC
Manufacturer:
Allied Components
HK JDW NO:
3062-RFC20-5R0K-RC
Quantity:
In Stock : 16539
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RFC20-5R0K-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Inductance
    5 μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    0.08Ohm
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Rated Current-Max
    2.9A
  • Inductance-Nom (L)
    5 µH