  • RFD21733-V1.9LM
RFD21733-V1.9LM
advertisement
Manufacturer No:
RFD21733-V1.9LM
Manufacturer:
RF Digital Corporation
HK JDW NO:
661-RFD21733-V1.9LM
Package:
19-SMD Module
Purchasing and Inquiry
RFD21733-V1.9LM Overview
It adopts the way of Surface Mount for RF Transceiver' mounting.Transceivers should be operated at -40°C~85°C temperature while operating.The RF Transceiver can supply 1.9V~3.3V voltage.2.4GHz Hz is the frequency at which the Transceiver operates.
RFD21733-V1.9LM Features
Surface Mount
1.9V~3.3V volts
RFD21733-V1.9LM Applications
There are a lot of RF Digital Corporation RFD21733-V1.9LM RF Transceiver Modules applications.
  • Receive
  • Smart Meters
  • Power Amplifier (PA)
  • Health care
  • Switch
  • Thermostats
  • Medical
  • Digital Remote
  • Low-power IoT applications
Step5Bar-code shipping tag
RFD21733-V1.9LM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    19-SMD Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    1.9V~3.3V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Data Rate
    9.6kBaud
  • Utilized IC / Part
    nRF24LE1
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Antenna Type
    Integrated, Chip
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    17mA
  • Current - Transmitting
    14mA