  • RFN10BM3SFHTL
RFN10BM3SFHTL
advertisement
Manufacturer No:
RFN10BM3SFHTL
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RFN10BM3SFHTL
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
RFN10BM3SFHTL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RFN10BM3SFHTL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 350V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 10A
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Application
    SUPER FAST RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    350V
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    30ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    350V