  • RFS-63V471MK8#5
RFS-63V471MK8#5
advertisement
Manufacturer No:
RFS-63V471MK8#5
HK JDW NO:
269-RFS-63V471MK8#5
Datasheet:
RFS-63V471MK8#5
Description:
RFS, SILMIC II 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.295A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1858
Step5Bar-code shipping tag
RFS-63V471MK8#5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    1.295A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.295A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    1.398 35.50mm