  • RG160-28/14NTDA
RG160-28/14NTDA
advertisement
Manufacturer No:
RG160-28/14NTDA
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-RG160-28/14NTDA
Package:
Datasheet:
RG160-28/14NTDA
Description:
DC Fan Ball Bearing 24V 64W 4200RPM 181.28CFM Flange Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RG160-28/14NTDA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Housing Material
    Steel
  • Weight
    3.1lbs 1.4kg
  • Material - Frame
    Plastic, Glass Filled
  • Material - Blade
    Plastic, Fiberglass Reinforced
  • Mounting Hole Spacing
    203 mm
  • Operating Temperature
    -4~140°F -20°C~60°C
  • Series
    RG160NTD
  • Size / Dimension
    Square - 220mm Lx220mm H
  • Feature
    Temperature Sensor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power Rating
    64W
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    2.65A
  • Max Power Dissipation
    64W
  • Ingress Protection
    IP20
  • Depth
    220mm
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Lifetime @ Temp
    55000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    4200 RPM
  • Hole Diameter
    5.3 mm
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower, Centrifugal
  • Air Flow
    181.3 CFM (5.08m3/min)
  • Voltage Range
    16V~28VDC
  • Thermal Support Device Type
    DC FAN
  • Height
    56mm