  • RGP02-12E-E3/54
RGP02-12E-E3/54
advertisement
Manufacturer No:
RGP02-12E-E3/54
HK JDW NO:
884-RGP02-12E-E3/54
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
RGP02-12E-E3/54
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RGP02-12E-E3/54
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    SUPERECTIFIER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    RGP02-12
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.8V @ 100mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    20A
  • Output Current-Max
    0.5A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Forward Voltage
    1.8V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    500mA
  • Reverse Recovery Time
    300 ns
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    20A
  • Reverse Voltage
    1.2kV