  • RGT40TS65DGC11
RGT40TS65DGC11
advertisement
Manufacturer No:
RGT40TS65DGC11
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RGT40TS65DGC11
Package:
TO-247-3
Datasheet:
RGT40TS65DGC11
Description:
IGBT 650V 40A 144W TO-247N
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RGT40TS65DGC11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    38.000013g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    144W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    144W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    650V
  • Max Collector Current
    40A
  • Reverse Recovery Time
    58 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.65V
  • Turn On Time
    51 ns
  • Test Condition
    400V, 20A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 20A
  • Continuous Collector Current
    20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    204 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    40nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    60A
  • Td (on/off) @ 25°C