  • RGU526-01B4K99
RGU526-01B4K99
advertisement
Manufacturer No:
RGU526-01B4K99
Manufacturer:
Vitrohm
HK JDW NO:
4800-RGU526-01B4K99
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 4.99kOhm,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RGU526-01B4K99
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    4.99kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 350
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    BULK
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Spacing
    2.54mm
  • Lead Diameter
    0.65 mm
  • Size Code
    1910
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    7.3mm
  • Length
    4.9mm