  • RHP020N06T100
RHP020N06T100
advertisement
Manufacturer No:
RHP020N06T100
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RHP020N06T100
Package:
TO-243AA
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 60V 2A SOT-89
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RHP020N06T100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN COPPER
  • HTS Code
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    2A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    500mW Ta
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    2W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    7 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    200m Ω @ 2A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    140pF @ 10V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    2A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    14nC @ 10V
  • Rise Time
    10ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    18 ns
  • Turn-Off Delay Time
    22 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    2A
  • Threshold Voltage
    2.5V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    2A
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    60V
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Number of Pins
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ