  • RJK5002DPD-00#J2
RJK5002DPD-00#J2
advertisement
Manufacturer No:
RJK5002DPD-00#J2
HK JDW NO:
668-RJK5002DPD-00#J2
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
RJK5002DPD-00#J2
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 5 Ω @ 1.2A, 10V ±30V 165pF @ 25V 6.7nC @ 10V 500V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 1346
Step5Bar-code shipping tag
RJK5002DPD-00#J2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Pin Count
    4
  • Configuration
    Single
  • Power Dissipation-Max
    30W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5 Ω @ 1.2A, 10V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    165pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    2.4A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    6.7nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    500V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Continuous Drain Current (ID)
    2.4A