  • RJR24FX500RM
RJR24FX500RM
advertisement
Manufacturer No:
RJR24FX500RM
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-RJR24FX500RM
Package:
Datasheet:
RJR24FX500RM
Description:
Res Cermet Trimmer 50 Ohm 10% 1/2W 0.01% 25(Elec)Turn 2.19mm (11.05 X 4.83 X 10.03mm) Pin Thru-Hole Tube
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RJR24FX500RM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Trimpot® RJ24/RJR24-Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.395 x 0.190 Face x 0.395 H 10.03mmx4.83mmx10.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50Ohms
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W