  • RJR26FX105P
RJR26FX105P
advertisement
Manufacturer No:
RJR26FX105P
HK JDW NO:
103-RJR26FX105P
Description:
Res Cermet Trimmer 1M Ohm 10% 1/4W 0.1% 12(Elec)Turn 1.78mm (7.37 X 4.32 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Tube
Step5Bar-code shipping tag
RJR26FX105P
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.170 Face x 0.250 H 6.35mmx4.32mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1MOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    RJR26
  • Reference Standard
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Actuator Type
    SCREW
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Lead Length
    4.78mm
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Size Code
    2517
  • Rated Temperature
    85°C