  • RJU60C3WDPP-M0#T2
RJU60C3WDPP-M0#T2
advertisement
Manufacturer No:
RJU60C3WDPP-M0#T2
HK JDW NO:
668-RJU60C3WDPP-M0#T2
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
RJU60C3WDPP-M0#T2
Description:
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 60A 600V-DC 2-Element TO-220-2 Full Pack Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
RJU60C3WDPP-M0#T2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.1V @ 30A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Current - Average Rectified (Io)
    60A DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    60A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    90 ns
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    160A
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    80A