  • RK73B1ETTP103J
RK73B1ETTP103J
advertisement
Manufacturer No:
RK73B1ETTP103J
HK JDW NO:
430-RK73B1ETTP103J
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
RK73B Series, Thick Film, 10kOhms, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 3240216
Step5Bar-code shipping tag
RK73B1ETTP103J
    Select All
  • Length
    1mm
  • Width
    500μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package
    0402
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    RK73B
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    10kOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    500μm
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    350μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm