  • RL110S-180M
RL110S-180M
advertisement
Manufacturer No:
RL110S-180M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-RL110S-180M
Package:
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Datasheet:
RL110S-180M
Step5Bar-code shipping tag
RL110S-180M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Weight
    3.320013g
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -30°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    RL110S
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    Radial
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    2.9A
  • Lead Pitch
    5mm
  • Inductance
    18μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    39mOhm Max
  • Max DC Current
    2.9A
  • Frequency - Self Resonant
    20MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm