  • RL110S-821L-RC
RL110S-821L-RC
advertisement
Manufacturer No:
RL110S-821L-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-RL110S-821L-RC
Package:
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Datasheet:
RL110S-821L-RC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RL110S-821L-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -30°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RL110S
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    1.3Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    43mA
  • Lead Pitch
    5mm
  • Inductance
    820μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.3Ohm Max
  • Max DC Current
    430mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.6MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Q @ Freq
    10 @ 760kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.79 MHZ
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm