  • RL1206FR-070R036L
RL1206FR-070R036L
advertisement
Manufacturer No:
RL1206FR-070R036L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RL1206FR-070R036L
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
RL1206FR-070R036L
Description:
RL Series, Thick Film, 36mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 5035
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RL1206FR-070R036L
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RL
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±1200ppm/°C
  • Resistance
    36mOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    1.6mm
  • Military Standard
    Not
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm