  • RL1218FK-070R068L
RL1218FK-070R068L
advertisement
Manufacturer No:
RL1218FK-070R068L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RL1218FK-070R068L
Package:
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Datasheet:
RL1218FK-070R068L
Description:
FIXED RESISTOR RL Series, Thick Film, 68mOhm, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 6667
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RL1218FK-070R068L
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    Wide 1812 (4532 Metric), 1218
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RL
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.181W 3.05mmx4.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±700ppm/°C
  • Resistance
    68mOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    300mV
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    300mV
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Depth
    4.6mm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    3246
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    550μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm