  • RL1218JK-070R027L
RL1218JK-070R027L
advertisement
Manufacturer No:
RL1218JK-070R027L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RL1218JK-070R027L
Package:
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Datasheet:
RL1218JK-070R027L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 27mOhm, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 143
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RL1218JK-070R027L
  • Weight
    30.986029mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    RL
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.181W 3.05mmx4.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
  • Part Status
    Active
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±2000ppm/°C
  • Resistance
    27mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    4.6mm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    3246
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    550μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm