  • RL20S162GR36
RL20S162GR36
advertisement
Manufacturer No:
RL20S162GR36
HK JDW NO:
873-RL20S162GR36
Datasheet:
RL20S162GR36
Description:
Through Hole 1.6kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RL20S162GR36
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Diameter
    3.68mm
  • Length
    9.525mm
  • Width
    3.68mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Axial
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
    Military, MIL-PRF-22684/02, RL20
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.6kOhms
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C