  • RL48-19/12/2
RL48-19/12/2
advertisement
Manufacturer No:
RL48-19/12/2
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-RL48-19/12/2
Package:
Axial
Datasheet:
RL48-19/12/2
Description:
FAN BLOWER 75.2X27MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RL48-19/12/2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Construction
    CENTRIFUGAL
  • Approval Agency
    CE; CSA
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lifetime @ Temp
    60000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    4400 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower
  • Air Flow
    16.5 CFM (0.462m3/min)
  • Noise
    51.0 dB(A)
  • Voltage Range
    8V~13.5VDC
  • Rated Power
    4.6W
  • Height
    75.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Number of Pins
    3
  • Housing Material
    Plastic
  • Weight
    0.165lb 74.84g
  • Material - Frame
    Plastic, Glass Filled
  • Material - Blade
    Plastic, Fiberglass Reinforced
  • Series
    RL48
  • Size / Dimension
    Square/Rounded - 75mm Lx75mm H