  • RL822-6R8K-RC
RL822-6R8K-RC
advertisement
Manufacturer No:
RL822-6R8K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-RL822-6R8K-RC
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 820
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RL822-6R8K-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    RL822
  • Size / Dimension
    0.335Dia 8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    Bulk
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    2.1A
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Spacing
    5mm
  • Lead Diameter
    0.61 mm
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    35mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    29MHz
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Q @ Freq
    20 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT: 7.96 MHZ
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm